Sport

Bieg Kobiet #zawszepierwsiprzedrakiempiersi

Październik to miesiąc walki z rakiem. W tym czasie dużo jest wydarzeń związanych z budowaniem świadomości zagrożenia, nakłaniania do wczesnej profilaktyki oraz wspierania tych, którzy są po lub w trakcie walki z rakiem. Jednym z takich wydarzeń jest Bieg Kobiet z motto #zawszepierwsiprzedrakiempiersi. 

Idea biegu:

“Gdziekolwiek jesteś, jakkolwiek biegasz, solidaryzuj się z nami w myśl idei, zawsze pierwsi przed rakiem piersi. Skrzykujemy się w tym samym czasie, aby przypomnieć sobie i innym o profilaktycznych badaniach piersi oraz wspierać swoją energią te z nas, które doświadczają choroby nowotworowej.”

W tym roku bieg odbył się online ze względu na pandemię. Dzięki mediom społecznościowym o akcji było głośno i ok 3 tysięcy osób wzięło udział w biegu. 

Bieg Kobiet ze względu na wirtualną formę trwał cały miesiąc a zapisy kończą się dopiero 31.10.2020. Wszyscy otrzymują pakiety startowe z medalami. 

W dowolnym dla siebie czasie należy przebiec 5 km zrobić zdjęcie i podzielić się wynikami na Instagram lub Facebook. Tak niewiele, a może każdy z nas przyczyni się do zwiększenia świadomości i zachęci swoje koleżanki do regularnego badania się. 

Pisząc o świadomość ryzyka zachorowania na raka przypomnę wam kilka czynników sprzyjających rozwojowi choroby:

Brak aktywności fizycznej,

Nieodpowiednie odżywianie,

Stres

Otyłość,

Palenie papierosów,

Picie alkoholu,

Czynniki zawodowe,

Zanieczyszczenie środowiska,

Wirusy i bakterie.

Eksperci w temacie profilaktyki raka oraz dietetycy podkreślają, że pewne znaczenie w redukcji ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy może mieć również spożywanie naturalnych produktów zawierających kurkuminę, resweratrol, imbir, katechiny (polifenole z zielonej herbaty), kwasy omega-3 (olej rybny) oraz mus z owoców jagodowych (czarna jagoda, malina, truskawka, jeżyna).

ZOBACZ: Profilaktyka raka – na czym polega 

O zdrowym odżywianiu oraz detoksie pisałam w innych postach, także zachęcam do zaglądnięcia tutaj >>>

W procesie wczesnego rozpoznania raka ważne jest regularne badanie piersi po każdej miesiączce, raz w roku wykonanie badania USG piersi, cytologii oraz rutynowego badania ginekologicznego. 

Żyjemy w ciągłym biegu i dopóki coś nam nie zaczyna doskwierać, zapominamy o regularnych rutynowych badaniach. 

Pamietaj #zawszepierwsiprzedrakiempiersi! Raz w roku wizyta u lekarza, badania kontrolne oraz odpowiedni styl życia mogą zapewnić ci dłuższe życie.

Sama kiedyś nie żyłam idealnie, zapłaciłam za to srogo. Teraz idę na przód i chcę pomóc Tobie i sobie lepiej i zdrowiej żyć. Jeszcze wiele jest do zdziałania na tym świecie!

P.S Jeśli szukacie przepisów na zdrowe, domowe przepisy kulinarne zapraszam na mój Instagram @smaki.fitnessu 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *