Żywienie

Odżywianie po chemioterapii – nie dieta a styl życia

Jak powszechnie wiadomo zdrowe, zbilansowane odżywianie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas leczenia chemioterapią dieta jest ściśle określona, dlatego że nasz organizm jest obciążony lekami i jedynie lekkostrawne posiłki nie będą przysparzały kolejnych problemów. Odżywianie po chemioterapii jest już bardziej rozbudowane, znika lista produktów zabronionych, ale czy to tak wiele zmienia?

Mija już prawie 2 lata od zakończeniu leczenia, a smażone, tłuste potrawy wciąż są uciążliwe.

Żołądek nadal nie wrócił do swoich “czasów świetności”. Kapusta zasmażana, stek czy rosół to dla większości Polaków niedzielny rarytas.Niestety nie dla mnie. Takie rzeczy w ogóle się nie przyjmują, albo powodują dolegliwości bólowe. Z biegiem czasu nauczyłam się inaczej gotować. Moi bliscy pamiętają, że nie wszystko co dobre i tradycyjne jest dla mnie odpowiednie. Generalnie unikanie smażonego jedzenia oraz tłustych ciężkich potraw, posiłków przetworzonych spowodowało, że zaprzyjaźniłam się z kuchnią.

Kiedyś gotowanie było dla mnie złem koniecznym. Dziś przerodziło się w nową pasję. Codziennie szukam nowych pomysłów na lekkie zdrowe posiłki, w których będzie dużo warzyw, owoców i kasz.

Już we wcześniejszych postach dzieliłam się z wami moim doświadczeniem z detoksem jaglanym

Po jakimś czasie mierzyłam się również z detoksem smoothie, o czym niebawem także napiszę. Wszystko to by jak najlepiej oczyścić organizm z pozostałości po chemii. Lekarze mówią, że resztki chemii organizm będzie wydalał nawet do dwóch/ trzech lat po leczeniu. 

Odżywianie po chemioterapii nie musi być nudne i mdłe jak to było w trakcie leczenia kiedy większości przypraw należało unikać. Mając do dyspozycji szeroki wachlarz przypraw, ziół, a także owoców i warzyw, można stworzyć naprawdę ciekawe i smaczne posiłki. Mimo iż organizm nie radzi sobie z trawieniem wszystkiego na co mielibyśmy ochotę, to można to potraktować jedynie jako przysługę dla nas samych i naszego dobrego samopoczucia. Nie przykładam tu łatki diety po chemioterapii. Lekarze zezwolili już dawno na powrót do normalnego trybu życia, ale słucham swojego organizmu, staram się żyć z nim w harmonii i nową rzeczywistość traktuje jako styl życia.

Tak wiele zależy od pozytywnego nastawienia! 🙂

Moją nową pasją – gotowanie, dzielę się na co dzień z szerokim gronem miłośników zdrowego jedzenia na Instagramie. Zachęcam do obserwowania profilu @smaki.fitnessu, jeśli szukasz inspiracji, pomysłów na lekkie potrawy, dania i przekąski. 

Mam nadzieję, że i Tobie uda się zadbać o swoją przyszłość i odżywianie po chemioterapii potraktować jako nowy, lepszy styl życia.

Obok odżywiania ważne jest również aktywność fizyczna, która wytwarza endorfiny oraz zapobiega wielu chorobom. Zachęcam was wszystkich do dbania o siebie i swoje zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *